Żurawina na zimę - 10 prostych przepisów na puste miejsca

Żurawina to cudowna i bardzo zdrowa jagoda, z której można wymyślić wiele ciekawych i kolorowych dań, a także przygotować z niej przygotowania do zimy. Oto 10 prostych sposobów na zachowanie tej jagody na zimę.

Żurawina puree z cukrem na zimę bez gotowania

🕜17 minut 7 🍴10

Żurawinę miele się z cukrem granulowanym w blenderze w stosunku 1: 1, po czym układa się je w słoikach, posypuje cukrem na wierzchu, przykrywa pokrywkami i wysyła do lodówki do przechowywania. Okazuje się doskonałym preparatem do napojów owocowych.

Składniki
Porcje: +10
Kroki
17 minutFoka
 • Najpierw sortujemy żurawinę, usuwamy zepsute owoce i dobrze spłukujemy pod bieżącą wodą. Następnie wkładamy go do durszlaka i zostawiamy, aż cały nadmiar płynu spłynie.
 • Teraz wysyłamy go do miski blendera i mielimy, aż jagody osiągną stan puree.
 • Następnie dodaj cukier granulowany i wszystko dokładnie wymieszaj.
 • Słoiki, w których będą przechowywane żurawiny są dokładnie myte pod gorącą wodą z sodą i sterylizowane w dowolny dogodny sposób. Rozprowadzamy na nich jagody starte z cukrem.
 • Posyp masę kilkoma łyżkami cukru pudru, aby była lepiej przechowywana w zimie.
 • Posyp masę kilkoma łyżkami cukru pudru, aby była lepiej przechowywana w zimie.

Prosty dżem żurawinowy na zimę

🕜17 minut 7 🍴10

Umyte żurawiny pokrywa się cukrem i pozostawia na kilka godzin, aż jagody wypuszczą sok. Następnie wszystko jest wysyłane do ognia, doprowadzane do wrzenia i gotowane przez 40 minut. Po całkowitym schłodzeniu dżem układa się w słoikach i zwija.

Czas gotowania: 1 dzień.

Czas gotowania: 25 minut

Porcje - 20.

Składniki:

 • Żurawina - 1200 gr.
 • Cukier granulowany - 900 gr.

Proces gotowania:

 1. Najpierw sortujemy żurawinę, usuwamy pęknięte i zgniłe jagody. Następnie dobrze spłukujemy pod bieżącą wodą, następnie wkładamy do durszlaka i odstawiamy, aż cały nadmiar płynu spłynie.
 2. Teraz bierzemy odpowiedni rondel z grubym dnem, wysyłamy tam jagody i przykrywamy je granulowanym cukrem.
 3. Odstawiamy żurawinę z cukrem w temperaturze pokojowej od dwóch godzin do dnia, aż jagody dadzą wystarczającą ilość soku, w którym dżem zostanie ugotowany.
 4. Po niezbędnym czasie włóż rondel z jagodami do ognia i zagotuj. Na tym etapie, jeśli chcesz, możesz dodać do dżemu różne przyprawy. Na przykład cynamon lub goździki. Dzięki temu będzie bardziej aromatyczny z przyjemnym posmakiem.
 5. Teraz zmniejszamy ogień i gotujemy przez 40 minut. Podczas gotowania nie zapomnij usunąć piany, która utworzy się na powierzchni. Następnie wyłącz ogrzewanie i pozwól dżemowi całkowicie ostygnąć. Możesz go od razu wlać do słoików, ale będzie bardziej płynny.
 6. W tym czasie dokładnie płuczemy puszki po napojach gazowanych pod gorącą wodą i sterylizujemy je w dowolny dogodny sposób. Rozprowadzamy na nich schłodzony dżem i szczelnie zamykamy pokrywką. Przechowuj go w temperaturze pokojowej w ciemnym, suchym miejscu. Otwieramy ją zimą i podajemy z gorącą herbatą lub używamy jako nadzienia do wypieków. Smacznego!

Kompot żurawinowy na 3 litrowy słoik na zimę

🕜17 minut 7 🍴10

Żurawinę układa się w słoikach, posypuje cukrem i stopniowo napełnia wrzątkiem.Następnie wszystko zwija się, odwraca do góry nogami, owija kocem i pozostawia do całkowitego ostygnięcia. Okazuje się, że jest to bardzo smaczny i zdrowy napój.

Czas gotowania: 20 minut.

Czas gotowania: 15 minut.

Porcje - 12.

Składniki:

 • Żurawina - 300 gr.
 • Cukier granulowany - 300 gr.
 • Woda pitna - 3 litry.
 • Kwas cytrynowy - 1/3 łyżeczki.

Proces gotowania:

 1. Na początek starannie sortujemy żurawinę, usuwamy pęknięte jagody i wszystkie resztki. Następnie dobrze spłukujemy pod bieżącą wodą, następnie wkładamy do durszlaka i odstawiamy, aż cały nadmiar płynu spłynie.
 2. Słoik, w którym będzie przechowywany kompot, płuczemy pod gorącą wodą z sodą i sterylizujemy w dowolny dogodny sposób. Pokrywkę również gotujemy osobno. Żurawinę wysyłamy na dno suchego słoika i napełniamy cukrem granulowanym. Następnie dodaj kwas cytrynowy. Jeśli chcesz, możesz dodać gwiazdkę anyżu, aby w gotowym napoju pojawiła się odrobina przyprawy.
 3. W osobnym rondlu zagotuj wymaganą ilość wody i stopniowo wlewaj do niej jagody z cukrem. Najpierw wlej ¼ objętości i przykryj słoik pokrywką. Po 20 sekundach napełnij słoik do połowy i ponownie przykryj. Po raz trzeci zalać wrzątkiem do ramion. W ten sposób ochronimy słoik przed pęknięciami.
 4. Teraz zwijamy kompot sterylnymi pokrywkami, odwracamy słoik do góry nogami, zawijamy w koc lub ręcznik i zostawiamy do całkowitego ostygnięcia na jeden dzień.
 5. Wysyłamy do przechowywania w lodówce lub piwnicy. Otwieramy ją zimą, przelewamy do szklanek i podajemy do stołu pyszny napój żurawinowy. Smacznego!

Pyszny sos żurawinowy na zimę

🕜17 minut 7 🍴10

Żurawiny są obsypane cukrem i wszystko trafia do ognia. Następnie wlewa się tam sok pomarańczowy, a masę doprowadza się do wrzenia. Następnie dodaj cynamon, sól, pieprz i wszystko marnieje przez pół godziny. Sos układa się w słoikach i pozostawia do całkowitego ostygnięcia.

Czas gotowania: 50 minut

Czas gotowania: 10 minut.

Porcje - 8.

Składniki:

 • Żurawina - 250 gr.
 • Cukier granulowany - 100 gr.
 • Świeżo wyciśnięty sok pomarańczowy - 150 ml.
 • Cynamon - 1 laska.
 • Sól dla smaku.
 • Pieprz czarny mielony - do smaku.

Proces gotowania:

 1. Ostrożnie sortujemy żurawinę, usuwamy zgniłe jagody resztkami i dobrze płuczemy pod bieżącą wodą. Następnie włóż jagody do durszlaka i pozostaw, aż cały nadmiar płynu spłynie. Następnie przenosimy je do odpowiedniego rondla i przykrywamy cukrem granulowanym.
 2. Wysyłamy go do ognia i gotujemy, aż cukier całkowicie się rozpuści.
 3. Teraz wlej sok pomarańczowy do jagód. Aby sos był jak najbardziej zbliżony do oryginalnej receptury, samodzielnie wyciskamy 2-3 pomarańcze, miąższ można pozostawić w soku. Wszystko doprowadzamy do wrzenia, po czym kontynuujemy gotowanie na małym ogniu. Teraz dodaj laskę cynamonu (zamiast lasek cynamonu można dodać ½ łyżeczki mielonego), sól, pieprz do smaku i gotuj na małym ogniu przez 30 minut.
 4. W tym czasie płuczemy słoik, w którym sos będzie przechowywany pod gorącą wodą z sodą i sterylizujemy go w dowolny dogodny sposób. Gdy skórka żurawiny pęknie, a masa stanie się miękka, włóż ją do słoika i szczelnie zamknij pokrywką. Pozostawiamy go w temperaturze pokojowej do całkowitego ostygnięcia i wkładamy do lodówki lub piwnicy do przechowywania.
 5. Zimą otwieramy sos żurawinowy i podajemy go do stołu wraz z daniami mięsnymi lub dodajemy do wypieków. Okazuje się, że jest bardzo aromatyczny i bogaty, dzięki czemu doda smaku każdej potrawie. Smacznego!

Prosty i smaczny dżem żurawinowy na zimę

🕜17 minut 7 🍴10

Żurawinę przebija się blenderem i przenosi do rondla. Dodaje się do niego wodę i cukier. Wszystko gotuje się przez około 50 minut, schładza i układa w sterylnych słoikach. Okazuje się, że jest bardzo smacznym dodatkiem do herbaty i różnych wypieków.

Czas gotowania: 1 godzina.

Czas gotowania: 10 minut.

Porcje - 15.

Składniki:

 • Żurawina - 1 kg.
 • Cukier granulowany - 1,5-1,8 kg.
 • Woda pitna - 1 łyżka.

Proces gotowania:

 1. Najpierw sortujemy żurawinę, usuwamy zgniłe owoce i resztki.Następnie dokładnie spłukujemy pod bieżącą wodą, wkładamy do durszlaka i odstawiamy, aż cały nadmiar płynu spłynie.
 2. Teraz uderzamy jagody blenderem zanurzeniowym, aż do uzyskania jednorodnej masy.
 3. Następnie przecier żurawinowy przekładamy do rondla z grubym dnem i napełniamy szklanką wody pitnej.
 4. Wysyłamy do ognia, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na małym ogniu przez 15 minut.
 5. Teraz dodaj cukier granulowany. Jego ilość kontrolujemy w zależności od preferowanej słodyczy gotowego dżemu, gdyż żurawina sama w sobie jest bardzo kwaśna.
 6. Wszystko dobrze wymieszaj i zagotuj masę. Gotuj przez kolejne 15 minut, okresowo usuwając powstałą piankę.
 7. Wyłącz ogrzewanie i pozwól dżemowi całkowicie ostygnąć. W tym czasie dobrze płuczemy słoiki pod gorącą wodą i sterylizujemy je w dowolny dogodny sposób. Rozprowadzamy na nich schłodzoną masę i szczelnie zamykamy sterylnymi pokrywkami. Wysyłamy do przechowywania w piwnicy lub lodówce. Otwieramy zimą i podajemy z herbatą, lodami lub naleśnikami. Dżem można również wykorzystać do przygotowania różnych wypieków. Smacznego!

Jak prawidłowo zamrozić żurawinę na zimę?

🕜17 minut 7 🍴10

Żurawiny są starannie sortowane, myte w zimnej wodzie, suszone na ręczniku papierowym i układane w plastikowych torebkach lub pojemnikach. Potem wszystko trafia do zamrażarki. Okazuje się znakomitym preparatem, z którego będzie można przygotować napoje owocowe i kompoty.

Czas gotowania: 1 godzina.

Czas gotowania: 15 minut.

Porcje - 2.

Składniki:

 • Żurawina - 400 gr.

Proces gotowania:

 1. Na początek starannie sortujemy jagody, usuwamy gałązki, liście i pękamy owoce.
 2. Następnie włóż do głębokiej miski, napełnij zimną wodą i dobrze wypłucz. Następnie spuszczamy cały płyn.
 3. Teraz wylewamy wszystkie jagody na papierowe ręczniki i pozwalamy wchłonąć nadmiar wilgoci. Możesz również włożyć je do durszlaka i poczekać, aż cały płyn spłynie. Jeśli pominiesz ten krok, żurawina zamarznie w jednym dużym kawałku zamiast pojedynczych jagód.
 4. Suszone jagody przenosimy do plastikowej torby i mocno ją zawiązujemy lub plastikowego pojemnika, który jest szczelnie zamknięty pokrywką. Jagody wysyłamy do zamrażarki. Można je tam przechowywać przez około 1,5-2 lata.
 5. Żurawina zamarznie po 1-2 godzinach. Ten doskonały preparat można wykorzystać do przygotowania napojów owocowych, kompotów, zup jagodowych, sosów, dań głównych itp. Smacznego!

Jak ugotować pyszny sok żurawinowy na zimę?

🕜17 minut 7 🍴10

Żurawinę zagniata się tłuczkiem. Powstały sok wyciska się przez gazę, a jagody są wysyłane na patelnię. Wszystko jest wypełnione wodą, zagotowane i gotowane przez 3-4 minuty. Do odcedzonego bulionu dodaje się miód, sok żurawinowy i napój owocowy wlewa się do wysterylizowanych słoików.

Czas gotowania: 30 minut.

Czas gotowania: 15 minut.

Porcje - 6.

Składniki:

 • Żurawina - 500 gr.
 • Woda pitna - 2 litry.
 • Miód - 2 łyżki. l.

Proces gotowania:

 1. Najpierw sortujemy żurawiny. Usuwamy popękane i zepsute jagody wraz z innymi śmieciami, które się tam znalazły. Następnie przenosimy go do durszlaka i delikatnie spłukujemy pod bieżącą wodą.
 2. Następnie połóż żurawinę na ręcznikach papierowych i pozostaw do wyschnięcia jagód. Teraz wszystko przenosimy do odpowiedniego pojemnika i ugniatamy tłuczkiem. Powstały sok wyciskamy przez dwie warstwy gazy, wlewamy do szklanego pojemnika i na chwilę wysyłamy do lodówki.
 3. Pozostałą żurawinę wrzucamy do rondla i napełniamy dwoma litrami wody pitnej. Podpalamy wszystko, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na małym ogniu przez 3-4 minuty. Przefiltruj powstały bulion przez gazę i wlej do szklanego pojemnika.
 4. Niech bulion żurawinowy ostygnie do około 50OC, po czym dodajemy tam miód i wszystko dokładnie mieszamy. Teraz wlej sok, który był w lodówce i ponownie wymieszaj. Teraz gotowy napój wlewamy do puszek, które wstępnie myjemy pod gorącą wodą z dodatkiem sody i sterylizujemy w dowolny dogodny sposób.Mocno dokręć wszystko pokrywkami i pozostaw w temperaturze pokojowej, aż całkowicie się ochłodzi. Następnie wysyłamy do przechowywania w piwnicy lub lodówce.
 5. Gotowy owocowy napój otwieramy zimą, nalewamy do szklanek i cieszymy się bogatym, smacznym i szalenie zdrowym napojem. Smacznego!

Gęsta galaretka żurawinowa na zimę

🕜17 minut 7 🍴10

Żurawinę gotuje się wraz z obranymi mandarynkami w powolnej kuchence. Następnie wszystko przeciera się przez drobne sito, wlewa się do niego cukier i gotuje przez kolejne 30 minut. Dodaje się tam również skórkę mandarynki i pektynę. Gorącą galaretkę wlewa się do słoików i zwija.

Czas gotowania: 1 godzina 15 minut

Czas gotowania: 15 minut.

Składniki:

 • Mrożona żurawina - 600 gr.
 • Mandarynki - 4 szt.
 • Cukier granulowany - 700 gr.
 • Woda - 450 ml.
 • Pektyna - 2 łyżeczki

Proces gotowania:

 1. Najpierw przygotuj mandarynki. Dokładnie spłukujemy je pod bieżącą wodą, myjemy i dzielimy na plastry. Uwalniamy każdy plasterek z filmów i kości. Usuń również skórkę za pomocą średniej tarki z jednej mandarynki.
 2. Przenosimy mandarynki do miski multicooker wraz z mrożoną żurawiną. Napełnij wszystko zimną wodą i ustaw tryb „Gotowanie” na 30 minut. Teraz zamknij pokrywkę, naciśnij "start" i gotuj żurawinę do miękkości.
 3. Po wymaganym czasie przekładamy mandarynki z jagodami do głębokiej miski i uderzamy wszystko zatapialnym blenderem, aż do uzyskania jednorodnej masy. Można również zagnieść na miazgę lub przetrzeć przez drobne sito.
 4. Otrzymaną masę wlej z powrotem do miski multicooker i dodaj tam cukier granulowany (pozostaw 4 łyżki stołowe, które później wymieszamy z pektyną). Ustawiamy tryb „Jam” na pół godziny. Mieszaj od czasu do czasu, aby cukier nie przywierał do dna. Usuń również piankę łyżką, jeśli się utworzy.
 5. Po 15 minutach do naszej prawie gotowej galaretki wysyłamy skórkę mandarynki, która nada pysznego aromatu.
 6. Wymieszaj pektynę z pozostałym cukrem granulowanym i dodaj ją do masy owocowo-jagodowej na 7 minut do miękkości i wymieszaj.
 7. Gorącą galaretkę układamy w słoikach, które wstępnie myjemy pod gorącą wodą z sodą i w wygodny sposób sterylizujemy. Zamykamy wszystko pokrywkami i pozostawiamy w temperaturze pokojowej, aż całkowicie się ochłodzi. Następnie wysyłamy go do lodówki do przechowywania. Galaretkę otwieramy zimą i podajemy z gorącą herbatą lub używamy jako nadzienia do pieczenia. Smacznego!

Jak przygotować żurawinę z miodem na zimę?

🕜17 minut 7 🍴10

Umyte żurawiny są kruszone w robocie kuchennym, po czym są przenoszone do osobnego pojemnika i dodawany jest do niego miód. Wszystko jest mieszane, układane w sterylnych słoikach i wysyłane do przechowywania w lodówce. Okazuje się, że to bardzo smaczny i zdrowy preparat.

Czas gotowania: 20 minut.

Czas gotowania: 10 minut.

Porcje - 4.

Składniki:

 • Żurawina - 300 gr.
 • Miód kwiatowy - 100 gr.

Proces gotowania:

 1. Na początek dobrze sortujemy żurawinę, usuwamy wszystkie resztki i pękamy jagody. Następnie przenosimy go do durszlaka i płuczemy pod bieżącą wodą.
 2. Następnie wylej jagody na ręcznik papierowy i osusz je z nadmiaru wilgoci. Teraz wysyłamy żurawinę do miski robota kuchennego. Jeśli go tam nie ma, możesz zmiażdżyć jagody.
 3. Jagody uderzamy przez około 2-3 minuty w trybie pulsacyjnym. Powinieneś otrzymać gładką masę z kawałkami żurawiny.
 4. Teraz przenosimy powstały przecier jagodowy do osobnego pojemnika, dodajemy tam miód i wszystko dokładnie mieszamy, aż miód zostanie równomiernie rozłożony na masie.
 5. Wszystko wkładamy do słoików, które wcześniej dobrze płuczemy pod gorącą wodą z sodą i sterylizujemy w dowolny dogodny sposób. Następnie zamknij wszystko szczelnie pokrywką i wyślij do przechowywania w lodówce. Podawaj z herbatą na śniadanie wraz z opiekanym chlebem i masłem. Smacznego!

Żurawina z pomarańczą i cukrem bez gotowania na zimę

🕜17 minut 7 🍴10

Pomarańczę sieka się w blenderze z żurawiną i cukrem na gładką masę.Następnie wszystko układa się w sterylnych słoikach, przykręca pokrywką i wysyła do przechowywania w lodówce. Okazuje się, że jest to wspaniały blank, który można dodać do herbaty lub kawy.

Czas gotowania: 20 minut.

Czas gotowania: 15 minut.

Porcje - 5.

Składniki:

 • Żurawina - 400 gr.
 • Pomarańczowy - 1 szt.
 • Cukier granulowany - 100 gr.

Proces gotowania:

 1. Najpierw sortujemy żurawinę i usuwamy zepsute jagody wraz z gałązkami, liśćmi i innymi resztkami. Następnie dobrze spłukujemy pod bieżącą wodą, po czym przenosimy jagody na ręcznik papierowy i suszymy.
 2. Pomarańcze sparzyć wrzątkiem i natrzeć skórkę na tarce. Usuń skórkę i podziel owoce na plasterki. Następnie usuwamy wszystkie kości, kroimy na małe kawałki i przesyłamy je do miski blendera lub robota kuchennego wraz ze startą skórką. Zmiel wszystko przez dwie minuty.
 3. Teraz wysyłamy umytą żurawinę do pomarańczy i napełniamy ją cukrem granulowanym. Powinno być jej wystarczająco dużo, aby nasz „żywy” dżem nie fermentował i pozostał jak najdłużej świeży.
 4. Zmiel żurawinę z pomarańczą, aż wszystkie jagody pękną, przez 2-3 minuty.
 5. Słoiki, w których będzie przechowywana masa owocowo-jagodowa, są dobrze umyte pod gorącą wodą z sodą i wysterylizowane w dowolny dogodny sposób. Rozprowadzamy na nich pomarańczę z żurawiną i szczelnie zamykamy pokrywkę. Wysyłamy do przechowywania w lodówce. Używamy blanku jako dodatku do herbaty, kawy lub używamy go w czystej postaci. Smacznego!
podzielić się z przyjaciółmi
icook-pl.cosmetolux.com
Dodaj komentarz

;-) :| : x : skręcone: : Uśmiechnij się: : szok: : smutny: : rolka: : razz: : ups: : o : Pan Zielony: : kupa śmiechu: : pomysł: : szeroki uśmiech: : zło: : płakać: : fajny: : strzałka: :???: :?: :!:

Deser

Przekąska

Mięso